Tanácsok vásárláshoz

Mire figyelj oda nagyáruházas tévé vásárlása esetén?

Nem mindegy, hogy milyen „adást” mutatnak elsőre a tévén. Egy figyelmesen kiválasztott demó filmmel ugyan is a nagyáruházak első ránézésre megtudnak bennünket győzni arról, hogy az adott tévé az, amire nekünk szükségünk van.

Ne tévesszenek meg a demó filmek!

1. lecke: Soha ne bízz meg elsőre a látottakban. Teszteld le az adott tévét az összes lehetőséggel, ami egy nagyáruházba adott, pl. tv adás!

A demó filmes eset ellenkezője a tv adásnak

Sajnos a tévé adás messze nem olyan jól néz ki lapostévén mint CRT-s tévéken, ezért van az, hogy sok esetben a tévécsere csalódást okoz. A nagyáruházas tévéadás rossz minősége valószínűleg azért van, mert a jelet számtalan készülék felé kell megosztani, ami már önmagában minőségvesztést eredményez. Persze előfordulhat olyan eset is, hogy a tévé elektronikája miatt látjuk a rosszabb minőséget mint CRT-s tévén, de ez az eset ma már elenyésző. Ezt a tényezőt kiküszöbölhetjük azzal, hogy a legújabb típusok közül választunk.

2. lecke: Ne legyen mérvadó a nagyáruházas tévéadás.

Saját környezet, saját tartalom!

A fentieket figyelembe véve tehát a lehető legjobb az lenne, ha a tévéket saját környezetünkben próbálhatnánk ki, ez azonban mint tudjuk, lehetetlen. Azonban kipróbálhatjuk a készüléket saját tartalmakkal.

Sok lehetőségünk van erre; DVD vagy Blu-ray, notebook néhány filmmel, esetleg adathordozó (pendrive) vagy hordozható merevlemez. A mai készülékek már képesek arra, hogy egy mozdulattal hozzácsatlakoztassuk a fenti eszközöket, így a saját tartalommal való tévé teszt könnyen megvalósítható. Azonban a nagy áruházas eladók ezt a lehetőséget elutasítják, és egyszerűen nem adnak lehetőséget arra, hogy ilyen módon próbálhassuk ki a készüléket. Ez azt eredményezi, hogy vásárlóktól esnek el, legalább is az okos vásárlótól mindenképp. Általános és csak elektronikai kisebb áruházak, üzletek ilyen esetekben engedékenyebbek, így itt újabb két leckét tanulhatunk meg:

3. lecke: Légy okos vásárló, és minél több saját tartalommal próbáld ki a készüléket, mielőtt megveszed.

4. lecke: Ne erőltesd a nagyáruház eladónál a saját tartalmas médiáid kipróbálását, nem véletlenül nem engedi. Vásárolj tévékészüléket kisebb, kifejezetten elektronikai cikkeket értékesítő áruházakban, üzletekben. Nekik még fontos a vásárlói elégedettség!

Nem mindegy milyen környezetben látjuk a készüléket

Egy nagyáruházban rengeteg lámpa világítja meg a termékeket, ami nagyon sok esetben előnyös és jó, de nem tévé vásárlása esetén. A nagyáruházakban (sok esetben kis áruházban, üzletben is) lévő fénymennyiség sokkal több, mint az otthonunké nappali viszonylatban, az esti környezetről nem is beszélve. 100% biztos, hogy a tévé képe máshogyan látszik nagyáruház fényviszonyok között, mint a nappalinkban, ahova szánjuk – mindegy, hogy LCD tévé, vagy plazmatévéről van szó. Ezért ez még egy olyan ok, hogy miért vásároljunk inkább kifejezetten elektronikai cikkeket értékesítő kisebb áruházakban, üzletekben.

5. lecke: Vásárolj tévét kisebb áruházban, üzletben, itt ugyan is (többnyire) adott a lehetőség, hogy a tévédet egy elsötétített, kifejezetten ilyen vásárlásra kialakított helységben tesztelheted le. Ezt többnyire csak néhány típusnál teheted meg, amik már alapjáraton ebbe a helységbe lettek beépítve, de az eladó „jobbindulatát” mint a nagyáruházakban kihasználva, lehetőséget biztosítanak neked arra, hogy a kívánt készüléket is kipróbálhasd megfelelő környezetben. A jó helyeket legalább is így van!

Tévébeállításai és relatív képminőség – kezd a tesztet itt

Tapasztalatok alapján a kiállított készülékek gyári beállításon üzemelnek. Ezeket a beállításokat jobb tesztelésnél próbálgatni, ugyan is a gyári beállítása enyhén szólva sem tökéletes. Itt ismét az eladó jóindulatára vagyunk kényszerítve, ugyan is az általunk optimális beállításhoz szükségünk lesz a készülék távirányítójára is. Nagyáruházakban sok esetben nincs lehetőségünk megkapni a távirányítót, ezért ez ismét egy olyan érv, ami a kisebb üzletben való vásárlás mellett szól! A távvezérlő megszerzése még azért is fontos, mert a tévék menürendszerét, kezelhetőségét is ki kell próbálnunk, és ez csak ennek birtokában lehetséges.

6. lecke: Minden esetben szerezd meg a tévé távirányítóját, hisz a kezelhetőségét és az a számodra optimális beállításnál való kép és hang minőségét is ellenőrizned kell.

7. lecke: Ne olyan tévét tesztelj a beállításokkal, ami falba van építve, ugyan is itt minden relatív. A tévéket lehetetlen önmagukban nézni teszt szempontjából, össze kell hasonlítanunk a többi kiállított tévével is, hogy legyen viszonyítási alapunk. Falakba épített készülékek viszont általában egyedül vannak, + egy, két másik készülékkel. Ez kevés.

Eladó szempontjából sem mindegy, hogy hol vásárolsz tévét

Bár ma már javult a helyzet, de még mindig sok helyen találkozunk olyan eladókkal, ahol az eladói képzettség messze a minimum elvárás alatt van. Könnyen előfordulhat, hogy egy-egy kérdésünk megválaszolatlan marad, vagy ami még rosszabb, téves adatot kapunk. Egy átlag vásárlónak pedig nem feladata, hogy van e pendrive (USB) bemenet a készüléken, vagy hány HDMI bemenetre lesz szüksége az ideális használathoz.

8. lecke: Tévé vásárlás előtt vagy informálódj megfelelően a funkciókról, vagy vigyél valaki olyat magaddal, aki jobban ért a tévékhez mint te. Rosszul járhatsz ha információ hiányában, vagy rossz információra alapozva hozod el a tévét.

Alacsony ár és a termékpaletta kapcsolata

A nagyáruházak nagy árumennyiséggel foglalkoznak, nagyobb tételben vásárolnak, és ezért tudnak alacsony árat kínálni. Ennek hátulütője, hogy a termékmennyiség nem pörög ki elég gyorsan és előfordulhat, hogy már kifutott modellek találhatók az áruház polcain, még akkor is, amikor az adott gyártó már új sorozata is a piacon van.

9. lecke: Tudd, hogy előfordulhat az adott készüléktől már van újabb is. Légy tisztában a kiszemelt gyártó(k) típus sorozataival. Fontos! Az újabb típusok jobbak, kifinomultabbak mint a régebbi típusok.

Joggal merülhet fel a kérdés tehát, hogy amennyiben a nagyáruházas tévévásárlás tévé szempontjából ennyi veszéllyel jár, hol vegyünk mégis lapostévét biztonságosan? Mindenképp a márkaboltokat, vagy kisebb áruházakat javasoljuk, ahol sokkal inkább odafigyelnek a vevőre, az igényekre, s ahol van lehetőség a tévék teljes körű kipróbálására.